Пам’ятник загиблим воїнам

 

ДИВИТИСЯ відеоролик

«Стала пам’ять людська обеліском…»

Пам’ятник Невідомому солдату на Братській могилі у с. Мирному

          Усе на землі залишає свій слід. Зерно проростає колосом, насіння – деревом. Воїн залишає по собі пісню і славу. Серед духовних традицій села Мирного важливою є вшанування воїнів-односельців, загиблих у 1941-1945 роках, а місцем вшанування визволителів є пам’ятник Невідомому солдату, встановлений на Братській могилі воїнів, що знаходиться на території сільського Парку Слави.

Слайд3Слайд2

Із перших днів війни ворог завдає бомбових ударів по всім стратегічним об’єктам Південно-Західного фронту і його тилу.

У вересні 1941 року розпочався відступ військ Червоної Армії. Жителям нашого села довелось побачити ворожий авіаналіт на одну з відступаючих із міста Києва колон, яка складалась не тільки з військових, а й з цивільних киян. Колона рухалась через село Рогозів, але на перехресті доріг Бориспіль – Переяслав та Старе – Любарці, неподалік від нашого населеного пункту, її атакувала німецька авіація. Вантажні автомобілі з боєприпасами та документами були майже знищені… Люди, які уціліли від нальоту авіації, розійшлись до найближчих сіл. Через декілька днів у наше село увійшли німці.

Радянських солдат, які залишились в селі із розбомбленої колони, німці взяли в полон. Жителі села та полонені працювали на полях. При спробі втечі багатьох полонених фашисти розстріляли. Так на території села стали з’являтись могилки, бо люди ховали вбитих прямо на місці.

Два роки окупації видались нашим селянам вічністю. Нарешті люди знову почули артилерійську канонаду, що невпинно насувалась зі сходу, передвіщаючи визволення, яке відбулося 22-23 вересня 1943 року.

Слайд4

Всі поховання наших солдат і полонених, розкидані по всьому селу, протягом 1943 року були виявлені за допомогою місцевих жителів і перенесені до Братської могили, яку вирили у сільському парку. Зверху встановили кам’яний обеліск.

Слайд5Слайд7

На цьому місці у 1956 році був встановлений Пам’ятник Невідомому солдату. Військовий монумент зображує солдата у повній бойовій формі з гвинтівкою біля ноги і з каскою у лівій руці. Статуя воїна виготовлена із залізобетону та вкрита бронзовою фарбою.

Із перших днів спорудження пам’ятника учні місцевої школи стали доглядати за ним, про що свідчить світлина 1958 року.

Слайд6

Постамент пам’ятника був частково реставрований у 90-х роках: обкладений плиткою та оздоблений написом «Вічна слава героям, віддавшим життя за Батьківщину в ВВВ 1941-1945». А далі ІМЕНА 63 загиблих воїнів-односельців…

Слайд9

У 2011 році Парк Слави села Мирного отримав «нове життя». Завдяки старанням СТОВ «Старинська птахофабрика» було здійснено благоустрій території парку та реставрацію пам’ятника Невідомому солдату. На підніжжі, викладеному плиткою темного і світлого кольорів,  запалав Вічний вогонь.

Слайд8

До Братської могили та обеліску веде алея Пам’яті із висадженими берізками, які шепотять про подвиги захисників української землі.

Слайд10Слайд11

Щороку 9 травня молодь, односельці села Мирного у знак глибокої пошани, світлої пам’яті покладають  квіти та гірлянду слави до підніжжя обеліску загиблим воїнам. Вклоняємося усім полеглим солдатам Другої світової війни, вшановуємо пам’ять про них.  

Слайд12Слайд14

Слайд13Слайд15

           Приходить сюди і Бойко Надія Степанівна  – останній ветеран у нашому селі.

Слайд16

          Жива людська пам’ять. Не старіє вона з роками, не тьмяніє. Доки житиме наш народ, житиме і пам’ять, бо без неї немає майбутнього.

 

 

Література та джерела:

  1. http://wwii.space/памятники-и-мемориалы-киевская-облас/3/

  2. Памятники истории и культуры Украинской ССР/Каталог-справочник.-Киев, Наукова думка, 1987. – 436 с.

  3. Фотоархів музею Мирненської школи

  4. Кіноархів Віктора Васильовича Луценка

 

Гороза Єлизавета, Гороза Ліана,

учениці 10 класу Мирненської ЗОШ І-ІІІ ступенів (2019)

Обговорення закрито.